Limited Gaming Control Commission

Upcoming Meetings​

  • Thursday,  December 16, 2021

Tentative 2022 meeting schedule:

  • Thursday, January 20, 2022
  • Thursday, February 17, 2022
  • Thursday, March 17, 2022
  • Thursday, April 21, 2022
  • Thursday, May 19, 2022
  • Thursday, June 16, 2022
  • Thursday, July 21, 2022
  • Thursday, August 25, 2022
  • Thursday, September 15, 2022
  • Thursday, October 20, 2022
  • Thursday, November 17, 2022
  • Thursday, December 15, 2022

Board Information

About the Commission

The Colorado Limited Gaming Control Commission is a five-member regulatory body appointed by the Governor.  By statute, the Commission is responsible for promulgating all the rules and regulations governing limited gaming in Colorado, including the establishment of the gaming tax rate.  The Commission also has final authority over all gaming licenses issued in the state.  By law, the Commission is made up of members from different professional, political and geographic backgrounds.  The Commission must include the following:

  • A corporate manager with five years of business experience
  • An attorney with experience in regulatory law
  • A registered voter
  • A law enforcement official
  • A Certified Public Accountant with knowledge of corporate finance

In addition, no more than three commissioners can be from the same political party, and no more than one commissioner can be from the same federal congressional district.  All appointments to the commission must be confirmed by the State Senate.  Commissioners serve four-year terms, and no commissioner can serve more than two consecutive terms.  

The Department of Revenue prepares and administers the Division of Gaming budget. As part of the annual budget process, the Commission also reviews and approves the Division of Gaming budget and allocates money to other state departments, such as the Department of Public Safety, to ensure that the gaming industry is adequately regulated and its patrons protected.  

The Commission is required by law to meet at least monthly.

Commissioners

  • Richard Nathan, Chair 
    • Attorney, Regulatory Law
    • First Term, Expires July 1, 2023
    • 6th Congressional District- Democrat
  • Justin Davis, Commissioner, Vice-Chair
    • Certified Public Accountant
    • First Term, Expires July 1, 2023
    • 3rd Congressional District- Unaffiliated
  • Shawn Coleman, Commissioner
    • Registered Voter Member
    • Second Term, Expires July 1, 2024
    • 2nd Congressional District- Democrat
    • Kevin Armstrong, Commissioner
      • Law Enforcement
      • First Term, Expires July 1, 2025
      • 2nd Congressional District- Republican
    • Patricia Landaveri, Commissioner
      • Business Management
      • First Term, Expires July 1, 2025
      • First Congressional District- Unaffiliated